College: De macht van het woord: politieke framing door de tijd heen
Drie colleges: 3, 10 & 17 februari 2026
Cultureel bezoek: Rondleiding Provinciehuis – vrijdagmiddag 20 februari 2026 (precieze tijdstip volgt)
Waar: Theater De Bres, Leeuwarden
Spreker: Hielke van Duuren
Politiek begint bij taal. Met woorden worden overtuigingen verspreid, beelden opgeroepen en bewegingen in gang gezet. In deze reeks duiken we in de geschiedenis én kijken we naar het heden. Hoe werd, en wordt, taal ingezet om mensen te overtuigen, vijandbeelden te creëren of hoop te bieden? We onderzoeken hoe framing werkt, ontleden bekende toespraken en staan stil bij de invloed van veranderende media op politieke communicatie. De reeks sluit af met een rondleiding door het Provinciehuis.
College 1: 3 februari 2026 | 19:30 – 20:30 uur | De Bres
Van Luther tot JFK: Wat maakt een goede politieke boodschap?
In dit college maken we kennis met kracht van een goede politieke boodschap. Aan de hand van historische voorbeelden ontleden we wat bepaalde teksten, speeches en campagnes nu zo succesvol maakt. Gaat het vooral om het juiste woordgebruik? En wat is de rol van charisma? Van timing?
Ook kijken we naar onze eigen tijd. Hoe kan het bijvoorbeeld dat de VVD vijftien jaar lang de politiek heeft weten te domineren. Wat is hun geheim?
College 2: 10 februari 2026 | 19:30 – 20:30 uur | De Bres
Het politiek krachtenveld: de beweging naar rechts
Lange tijd draaide het in de politiek om sociaaleconomische thema’s: om klassenverhoudingen, om de mate van herverdeling en emancipatie. Dat waren de kwesties waar links en rechts op polariseerden, en waarop de meeste mensen hun stem baseerden. Afgelopen decennia heeft zich echter een radicale omslag voltrokken, niet langer zijn de sociaaleconomische verschillen leidend, maar culturele tegenstellingen zijn dominant geworden. Met als gevolg dat het politieke initiatief niet meer bij links maar bij rechts ligt.
In dit college kijken we naar hoe deze verschuiving heeft kunnen plaatsvinden. Op welke manier hebben politici en andere actoren deze breuk hebben geforceerd? En welke rol speelde politieke communicatie hierin?
College 3: 17 februari 2026 | 19:30 – 20:30 uur | De Bres
Framing, waarheid en media
Framing is van alle tijden. De Oude Grieken waren al heel bedreven in het gebruiken van beelden en het bespelen van sentimenten. Toch lijkt framing afgelopen jaren in opkomst te zijn. De inhoud verdwijnt steeds meer naar de achtergrond en het gaat er nu vooral nog om wie het beste een pakkend en ‘plakkend’ frame op de ander weet te leggen.
Framing heeft daardoor een negatieve bijklank gekregen. Toch is framing op zichzelf niet iets slechts. Een intelligent frame komt namelijk niet uit de lucht vallen, maar sluit aan op iets wat mensen onbewust al vermoeden of iets dat ze graag willen geloven. Frames zijn dus niet enkel oppervlakkige beelden, maar hebben wel degelijk een relatie met de waarheid. In dit college verkennen we de relatie van framing met de ‘waarheid’.
Ook onderzoeken we de rol van media (en de opkomst van nieuwe mediatechnologieën) in framing.
Cultureel bezoek: 20 februari 2026 | vrijdagmiddag | Provinciehuis Friesland
Tijd volgt.
Tijdens een rondleiding een aantal monumentale hoogtepunten van het pand te zien, waaronder de Statenzaal en de kunstcollectie van de provincie Fryslân.
Over de Spreker
Hielke van Duuren studeerde geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen en volgde daarnaast een minor in filosofie. Zijn interesse in politieke ideeën en macht bracht hem al snel richting de journalistiek. Tegenwoordig werkt hij voor de PvdA Statenfractie. Daar houdt hij zich bezig met politieke communicatie, strategie en inhoud. Hij heeft een fascinatie hoe woorden beleid vormen en beeldvorming besluitvorming beïnvloedt. Hij weet complexe thema’s helder te verwoorden en met zijn achtergrond in geschiedenis en filosofie brengt hij context en nuance.
Locatie:
De Bres
Schoolstraat 4
8911 BH Leeuwarden
Wanneer vindt het plaats:
Elke week
Dinsdag, 19.30-20.30 uur
03 februari 2026 - 20 februari 2026
Kosten:
Ja, 40
Aanmelden:
Via onderstaand formulier
Anders: Aanmelden kan via onze website: https://generatiehuis.nl/college/de-macht-van-het-woord-politi...